Век Мицићевог „Зенита“
Сажетак
Ретке су годишњице у нашој култури које данас имају универзални значај. Заправо, мало је српских имена, догађаја и појава чија је глобална препознатљивост издржала суд времена. Осим Николе Тесле, могуће и Иве Андрића, тешко је наћи још таквих имена. Но, једно се свакако нашло међу препознатљивим многима – Зенит. Реч која је, век од покретања истоименог часописа, постала познатија од његовог покретача Љубомира Мицића. Зенит је, сто година касније, превазишао и најсмелија Мицићева надања, и он јесте, фантастичним обртом снага, оправдао име које му је творац дао. Јер, зенит је највиша тачка на небеској сфери, која се налази вертикално изнад посматрача. Зенит стоји и опстаје баш тако – као највиша тачка наше културе из периода историјске авангарде. Упркос свим ометањима, опструкцијама, идеологијама, страдањима његовог творца, како у оној првој монархистичкој Југославији, тако и у оној другој комунистичко-социјалистичкој. Како у времену Првог тако и у времену Другог светског рата. И у рату и у миру, он је био неподобан, трн у оку многима код нас, које је изазвао на двобој речима, али и делима. Хапшен, протериван, како из Загреба тако и из Београда, емигрант, повратник, заточник злехуде судбине, неприлагођен, тврд орах, на крају је сломљен старошћу, болешћу, немаштином и самоћом. Пре тачно пола века преселио се на неко друго место. Ове 2021. године му је, коначно, обновљен гроб, њему и верној Нини-Нај, оданој Анушки, супрузи и саборцу у његовој борби за, некада само њему, а данас многима, знану истину о уметности, за његову визију Европе, Југославије и Србије у свему томе. За визију Мицићевог Барбарогенија: Балканца, Словена, Србина. Вечитог страдалника.

Овај рад је под Creative Commons Aуторство-Nекомерцијално-Без прераде 4.0 Интернационална лиценца.
Аутори који објављују у часопису сагласни су са следећим условима:
- Аутори задржавају своја ауторска права и додељују часопису ексклузивно право првог објављивања научног рада који је истовремено лиценциран под Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International (CC BY-NC-ND 4.0), што омогућава другима да деле ту интелектуалну својину искључиво у научноистраживачке сврхе уз одговарајуће цитирање на аутора и часопис.
- Аутори имају права да деле своје радове у одговарајућим институционалним репозиторијумима, као и да их накнадно објављују прерађене и уз дораду, али уз обавезну потврду Књижевне историје и напомену о првом објављивању у овом часопису.
- Ауторима је дозвољено, чак се и подстичу да деле радове вирално (нпр. на друштвеним мрежама попут ResearchGate или Academia), што може довести до продуктивне размене научних информација, као и до веће видљивости и цититираности аутора и часописа. (Погледајте The Effect of Open Access).