На путу за Константинопољ: чешки путописци на Балкану
Сажетак
Најстарији сачувани чешки путописи о Балкану из 16. и 17. века представљају записе чланова мисија хабзбуршких царева који су одлазили код турског султана са задатком да преговарају о условима примирја. На путу до Константинопоља путописци су пролазили преко Балкана углавном истом или сличном рутом, и сваки од њих је на свој начин описивао земље, народе и обичаје које су на том путу упознавали. Најстарији путописи писани на латинском и чешком језику из пера Вацлава Будовеца из Будова, Вацлава Вратислава из Митровицa и Хержмана Черњина из Худењица доносе информације о Османском царству, али описују и авантуре које су путописци на путу до Константинопоља доживели. Путници за Константинопољ Балкан су видели као део Европе под Османским царством, иако не користе овај појам нити у географском нити у културолошком смислу. У овим путописима препознају се и почеци стварања стереотипних представа о Балкану, које ће бити уцртане у „менталне мапе“ каснијих чешких путописаца који су описивали овај регион у сасвим другачијим историјским околностима. И касније ће Балкан бити пре свега посматран као подручје карактеристично по османском наслеђу.
Референце
Budovec, Václav z Budova. „Z Budovcova Antialkoránu“. U: Kunský, Josef. Čeští cestovatelé (díl prvý), Praha: Orbis, 1961. 120–122.
Vratislav, Václav z Mitrovic. „Z příhod Václava Vratislava z Mitrovic“. U: Kunský, Josef. Čeští cestovatelé (díl prvý), Praha: Orbis, 1961. 162–172.
Gvozden, Vladimir. Srpska putopisna kultura 1914–1940. Beograd: Službeni glasnik, 2011.
Jovanović, Gordana. „Konstantin Mihailović iz Ostrovice, Janičarove uspomene ili Turska hronika. Primer poljsko-češko-srpskih veza u srednjem veku“ . Zbornik Od Morave do Morave. Ur. Verica Koprivica i dr. Novi Sad, 2011. 243–253.
Kabátník, Martin. „Z Kabátníkova cestopisu“. U: Kunský, Josef. Čeští cestovatelé (díl prvý), Praha: Orbis, 1961. 79–86.
Kunský, Josef. Čeští cestovatelé (díl prvý), Praha: Orbis, 1961.
Polišenský, Josef (red.). Česká touha cestovatelská – cestopisy, deníky a listy z 17. století. Praha: Odeon, 1989.
Popović, Mihailo. Od Budima do Konstantinopolja. Via Traina u svetlu putopisne literature u periodu od 14. do 16. veka. Novi Sad: Akademska knjiga, 2017.
Rot, Klaus. Slike u glavama. Prevod Aleksandra Bajazetov Vučen, Beograd: Biblioteka XX vek, 2000.
Tesař, Martin. „Příhody Václava Vratislava z Mitrovic v kontextu dobových turcik: recepce a inspirace“. Olomouc. Diplomová práce, 2013.< https://docplayer.cz/25553054-Prihody-vaclava-vratislava-z-mitrovic.html> 11. 2. 2019.
Todorova, Marija. Imaginarni Balkan. Beograd: Biblioteka XX vek, 2006.
Černín, Heřman z Chudenic. „Z cestopisu Heřmana Černína sepsaného v češtině“. U: Kunský, Josef. Čeští cestovatelé (díl prvý), Praha: Orbis, 1961. 177–185.
Овај рад је под Creative Commons Aуторство-Nекомерцијално-Без прераде 4.0 Интернационална лиценца.
Аутори који објављују у часопису сагласни су са следећим условима:
- Аутори задржавају своја ауторска права и додељују часопису ексклузивно право првог објављивања научног рада који је истовремено лиценциран под Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International (CC BY-NC-ND 4.0), што омогућава другима да деле ту интелектуалну својину искључиво у научноистраживачке сврхе уз одговарајуће цитирање на аутора и часопис.
- Аутори имају права да деле своје радове у одговарајућим институционалним репозиторијумима, као и да их накнадно објављују прерађене и уз дораду, али уз обавезну потврду Књижевне историје и напомену о првом објављивању у овом часопису.
- Ауторима је дозвољено, чак се и подстичу да деле радове вирално (нпр. на друштвеним мрежама попут ResearchGate или Academia), што може довести до продуктивне размене научних информација, као и до веће видљивости и цититираности аутора и часописа. (Погледајте The Effect of Open Access).