Пресек стања у српској књижевности
Српска књижевност данас, зборник радова са округлих столова 2014–2017, Нови Сад: Огранак САНУ у Новом Саду, 2018.
Сажетак
Зборник радова Српска књижевност данас настао је обједињавањем свезака саопштења са четири округла стола који су одржани у Огранку САНУ у Новом Саду. Циљ и задатак овог пројекта САНУ јесте својеврсни пресек стања у српској књижевности, а посредно и у једном ширем, друштвено-политичком и културолошком оквиру, чији је књижевност неизоставан део. Према речима академика Мира Вуксановића, приређивача најпре четири свеске са округлих столова, а онда и зборника у целини, „основна намера пројекта је да се дефинише савремени српски књижевни корпус. То значи да се добије кратак али што обухватнији приказ савременог књижевног стварања на српском језику, у свим жанровима...“ на просторима где српска књижевност настаје и узглобљује се у шири друштвени контекст. Концепт пројекта није имао строго утврђене формалне аршине који би учеснике округлих столова ограничио или усредсредио на издвојене књижевноисторијске токове, већ су учесници имали слободу да се унапред организују, поделе задужења и наступе као добро уигран тим.
Референце
Srpska književnost danas: zbornik radova sa okruglih stolova 2014–2017, prir. Miro Vuksanović, Ogranak Srpske akademije nauka i umetnosti/Službeni glasnik, Novi Sad/ Beograd, 2018.
Овај рад је под Creative Commons Aуторство-Nекомерцијално-Без прераде 4.0 Интернационална лиценца.
Аутори који објављују у часопису сагласни су са следећим условима:
- Аутори задржавају своја ауторска права и додељују часопису ексклузивно право првог објављивања научног рада који је истовремено лиценциран под Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International (CC BY-NC-ND 4.0), што омогућава другима да деле ту интелектуалну својину искључиво у научноистраживачке сврхе уз одговарајуће цитирање на аутора и часопис.
- Аутори имају права да деле своје радове у одговарајућим институционалним репозиторијумима, као и да их накнадно објављују прерађене и уз дораду, али уз обавезну потврду Књижевне историје и напомену о првом објављивању у овом часопису.
- Ауторима је дозвољено, чак се и подстичу да деле радове вирално (нпр. на друштвеним мрежама попут ResearchGate или Academia), што може довести до продуктивне размене научних информација, као и до веће видљивости и цититираности аутора и часописа. (Погледајте The Effect of Open Access).