Канонска биографија Жака Лакана
Élisabeth Roudinesco, Jacques Lacan: prikaz jednog života i istorija jednog sistema mišljenja, Prevele Jelena Stakić i Goran Bojović, Loznica: Karpos, 2020, 594 str.
Сажетак
На српском језику коначно је доступна темељна интелектуална биографија Жака Лакана, коју потписује Елизабет Рудинеско. Ова књига, изворно објављена 1993. године као својеврстан наставак веома запажене двотомне Историје психоанализе у Француској, постала је у међувремену канонско штиво за све заинтересоване лакановце и њихове опоненте, упоредиво чак и са „званичном“ биографијом Сигмунда Фројда коју је током педесетих година прошлог века, у три дела, објавио Ернест Џонс. Домаћи читаоци већ су могли да упознају Елизабет Рудинеско као писца студије Породица у расулу и коауторку једног од најрелевантнијих Речника психоанализе. Њено широко хуманистичко образовање, с основама у студијама књижевности, богато терапеутско искуство, као и склоност историјском сагледавању феномена и личности о којима пише учинили су је незаобилазном ауторком на пољу психоаналитичких студија.

Овај рад је под Creative Commons Aуторство-Nекомерцијално-Без прераде 4.0 Интернационална лиценца.
Аутори који објављују у часопису сагласни су са следећим условима:
- Аутори задржавају своја ауторска права и додељују часопису ексклузивно право првог објављивања научног рада који је истовремено лиценциран под Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International (CC BY-NC-ND 4.0), што омогућава другима да деле ту интелектуалну својину искључиво у научноистраживачке сврхе уз одговарајуће цитирање на аутора и часопис.
- Аутори имају права да деле своје радове у одговарајућим институционалним репозиторијумима, као и да их накнадно објављују прерађене и уз дораду, али уз обавезну потврду Књижевне историје и напомену о првом објављивању у овом часопису.
- Ауторима је дозвољено, чак се и подстичу да деле радове вирално (нпр. на друштвеним мрежама попут ResearchGate или Academia), што може довести до продуктивне размене научних информација, као и до веће видљивости и цититираности аутора и часописа. (Погледајте The Effect of Open Access).