Пољска у путописним репортажама Станислава Кракова
Сажетак
Полазећи од поетике авангардног путописа, у тексту се тумаче најзначајније особености путописних репортажа Станислава Кракова из Пољске. Свест о пољским коренима и журналистичка професија водиле су писца двадесетих година прошлога века управо у Пољску из које Краков шаље највећи број својих европских путописа (шеснаест репортажа). Уз опис виђеног на путу, наглашен историзам и есејизацију путописа кроз упознавање читаоца с различитим знањима из историје и културе, до активирања сећања на тек завршени Велики рат и свест о крхкости цивилизацијској напретка, путописни наратив шири се ка предочавању оних видова страности у којима се испољавају процеси модернизације и напретка пољског друштва. Наглашено је да Краков не пише из неутралне позиције странца већ из позиције човека који према пољској држави и народу осећа јасну и неприкривену блискост и то не само као новинар који долази из пријатељске земље већ као неко ко јој пореклом одређеним делом и припада. Моделујући типску слику пољског менталитета, путописац ће клатно своје наклоности највише усмерити ка снажном националном осећању и хероизму, а посебно се указује на то да кад се у целини сагледају ове путописне репортаже нескривено је присутан негативан став према Русима и свему што је руско, а у складу с историјским искуством Пољске и актуелном друштвено-политичком ситуацијом у Европи.
Референце
Crnjanski, Miloš. Eseji i članci II. Beograd: Zadužbina Miloša Crnjanskog, BIGZ, Srpska književna zadruga; Lausanne: L'Age d'Homme, 1999.
Gvozden, Vladimir. "Putopisi Stanislava Krakova o stranim zemljama". U: Naši savremenici o Krakovu. Beograd: Službeni glasnik, Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković", 2020. 437-466.
Jaćimović, Slađana. Putopisi srpske avangarde. Beograd: Srpska književna zadruga, 2005.
Krakov, Stanislav. Čar Sintre. Beograd: Službeni glasnik, Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković", 2020.
Krakov, Stanislav. Krila. Beograd: "Filip Višnjić", 1991.
Krakov, Stanislav. Kroz Južnu Srbiju. Beograd: Vreme, 1926.
Pođoli, Renato. Teorija avangardne umetnosti. Beograd: Nolit, 1975.
Todorov, Cvetan. Mi i drugi - francuska misao o ljudskoj raznolikosti. Beograd: Čigoja, 1994.
Vinaver, Stanislav. Ruske povorke. Sarajevo: Knjižara D. i A. Kajon, 1924.
Овај рад је под Creative Commons Aуторство-Nекомерцијално-Без прераде 4.0 Интернационална лиценца.
Аутори који објављују у часопису сагласни су са следећим условима:
- Аутори задржавају своја ауторска права и додељују часопису ексклузивно право првог објављивања научног рада који је истовремено лиценциран под Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International (CC BY-NC-ND 4.0), што омогућава другима да деле ту интелектуалну својину искључиво у научноистраживачке сврхе уз одговарајуће цитирање на аутора и часопис.
- Аутори имају права да деле своје радове у одговарајућим институционалним репозиторијумима, као и да их накнадно објављују прерађене и уз дораду, али уз обавезну потврду Књижевне историје и напомену о првом објављивању у овом часопису.
- Ауторима је дозвољено, чак се и подстичу да деле радове вирално (нпр. на друштвеним мрежама попут ResearchGate или Academia), што може довести до продуктивне размене научних информација, као и до веће видљивости и цититираности аутора и часописа. (Погледајте The Effect of Open Access).