Поетика и филозофија релације
Сажетак
Едуар Глисан један је од најзначајнијих постколонијалних франкофоних карипских писаца. Иако јe у време најжешће борбе за деколонизацију, педесетих и шездесетих година 20. века под снажним утицајем покрета „црнаштва“ (négritude), Глисан се веома брзо окреће потрази за „нетоталитарним“ идентитетима и изградњи сопствене поетике, засноване на креолизацији – динамичном процесу у коме се културе међусобно сусрећу, сударају и преображавају, опирући се на тај начин окамењености Бића, апсолутним суштинама, национализму, али и западњачком универзализму. У склопу Поетике релације (Poétique de la Relation, 1990), у којој се у великој мери инспирише идејом и појмом идентитета-ризома Жила Делеза и Феликса Гатарија, Глисан дефинише низ значајних појмова као што су креолизација, дигенеза, прозирност и непрозирност, Хаос-Свет, Сав-Свет, мондијалност. У овом раду изложена су и објашњена основна Глисанова схватања везана за актуелни развој и међусобни однос култура у људском друштву.
Референце
Dialogue entre Édouard Glissant et Jacques Derrida. Le 6 novembre 1993 à Strasbourg. Parlement international des écrivains. edouardglissant.world, 9 janvier 2020 Catégories: documents.
Fonkoua, Romuald. Essai sur une mesure du monde au xxe siècle : Édouard Glissant, Paris, Honoré Champion, 2002.
Glissant, Édouard. Le Discours antillais. Paris: Éditions du Seuil, 1981.
Glissant, Édouard. Poétique de la Relation. Paris: Gallimard, 1990.
Glissant, Édouard. Traité du Tout-Monde. Paris: Gallimard, 1997.
Glissant, Édouard. Philosophie de la Relation. Paris: Gallimard, 2009.
Martineau A. et May L. Ph. Trois siècles d'histoire antillaise. Martinique et Guadeloupe de 1635 à nos jours. Paris: Société de l'histoire des colonies françaises et Librairie Leroux, 1935.
Noudelmann, Françoiset Françoise Simasotchi-Bronès (dir.). Édouard Glissant, la pensée du détour. Paris: Larousse, revue Littérature, N°174, 2014.
Noudelmann, François. Édouard Glissant, l'identité généreuse. Paris: Flammarion, coll. «Grandes Biographies », 2018а.
Noudelmann, François.L'Entretien du monde (entretiens avec Glissant). Paris: Presses Universitaires de Vincennes, 2018.
Noudelmann, Françoiset Françoise Simasotchi-Bronès et Yann Toma, Archipels Glissant. Paris: Presses Universitaires de Vincennes, 2020. CrossRef
Wald Lasowski, Aliocha. Édouard Glissant, penseur des archipels. Paris: Pocket, collection «Agora», 2015.
Wald Lasowski, Aliocha. Édouard Glissant. Déchiffrer le monde.Paris: Bayard, 2021.
Овај рад је под Creative Commons Aуторство-Nекомерцијално-Без прераде 4.0 Интернационална лиценца.
Аутори који објављују у часопису сагласни су са следећим условима:
- Аутори задржавају своја ауторска права и додељују часопису ексклузивно право првог објављивања научног рада који је истовремено лиценциран под Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International (CC BY-NC-ND 4.0), што омогућава другима да деле ту интелектуалну својину искључиво у научноистраживачке сврхе уз одговарајуће цитирање на аутора и часопис.
- Аутори имају права да деле своје радове у одговарајућим институционалним репозиторијумима, као и да их накнадно објављују прерађене и уз дораду, али уз обавезну потврду Књижевне историје и напомену о првом објављивању у овом часопису.
- Ауторима је дозвољено, чак се и подстичу да деле радове вирално (нпр. на друштвеним мрежама попут ResearchGate или Academia), што може довести до продуктивне размене научних информација, као и до веће видљивости и цититираности аутора и часописа. (Погледајте The Effect of Open Access).