Читање у доба дигиталне револуције
Maryanne Wolf, Reader, Come Home: The Reading Brain in a Digital World. New York: Harper Collins, 2018
Сажетак
Нова књига Меријен Вулф, професорке неуролингвистике и когнитивних наукa, директорке Центра за дислексију на Универзитету у Лос Анђелесу (UCLA) и Центра за читање и језик на универзитету Тафтс, ауторке утицајне студије о историји читања, Пруст и лигња (Proust and the Squid: The Story and Science of the Reading Brain, 2008) и, по сопственом опису, „проучаваоца читалачког мозга“, истражује преображај и положај читања у доба муњевитог технолошког напретка.
Аутори који објављују у часопису сагласни су са следећим условима:
- Аутори задржавају своја ауторска права и додељују часопису ексклузивно право првог објављивања научног рада који је истовремено лиценциран под Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International (CC BY-NC-ND 4.0), што омогућава другима да деле ту интелектуалну својину искључиво у научноистраживачке сврхе уз одговарајуће цитирање на аутора и часопис.
- Аутори имају права да деле своје радове у одговарајућим институционалним репозиторијумима, као и да их накнадно објављују прерађене и уз дораду, али уз обавезну потврду Књижевне историје и напомену о првом објављивању у овом часопису.
- Ауторима је дозвољено, чак се и подстичу да деле радове вирално (нпр. на друштвеним мрежама попут ResearchGate или Academia), што може довести до продуктивне размене научних информација, као и до веће видљивости и цититираности аутора и часописа. (Погледајте The Effect of Open Access).