Руска авангарда: од бунта до апсолута
Корнелија Ичин. Бука руске авангарде. Нови Сад: Матица српска, 2022, 407 стр.
Сажетак
Пророчке речи Наталије Гончарове из 1913. године: „Убеђена сам да савремена руска уметност иде таквим темпом и достиже такву висину да ће у блиској будућности играти водећу улогу у свету […] И није далеко време, када ће Запад учити од нас“ (Н. Гончарова 1913: 27, наведено према Ичин 2022: 173), показале су се тачним не само кад је у питању руска авангардна уметност и њен утицај на Западу већ и кад је посреди научно истраживање и покушај разумевања феномена руске авангарде. Познато је, наиме, да су руски формалисти, иницијално заинтересовани за поезију футуриста, сопствену књижевну теорију изградили на изучавању стваралаштва руских авангардних уметника, на основу чега су формулисали и опште принципе проучавања уметности који су уграђени у саме темеље двадесетовековних изучавања књижевности, а без којих је наука о књижевности незамислива.
Референце
Kornelija Ičin. Buka ruske avangarde. Novi Sad: Matica srpska, 2022, 407 str.
Овај рад је под Creative Commons Aуторство-Nекомерцијално-Без прераде 4.0 Интернационална лиценца.
Аутори који објављују у часопису сагласни су са следећим условима:
- Аутори задржавају своја ауторска права и додељују часопису ексклузивно право првог објављивања научног рада који је истовремено лиценциран под Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International (CC BY-NC-ND 4.0), што омогућава другима да деле ту интелектуалну својину искључиво у научноистраживачке сврхе уз одговарајуће цитирање на аутора и часопис.
- Аутори имају права да деле своје радове у одговарајућим институционалним репозиторијумима, као и да их накнадно објављују прерађене и уз дораду, али уз обавезну потврду Књижевне историје и напомену о првом објављивању у овом часопису.
- Ауторима је дозвољено, чак се и подстичу да деле радове вирално (нпр. на друштвеним мрежама попут ResearchGate или Academia), што може довести до продуктивне размене научних информација, као и до веће видљивости и цититираности аутора и часописа. (Погледајте The Effect of Open Access).