Предговор
Сажетак
Овај темат је посвећен актуелној теми: односу књижевности и телевизијских серија које су у последњих десет година прошле кроз убрзану фазу развоја. Захваљујући коренитим променама у начину њиховог креирања, финансирања, емитовања, али и гледања и рецепције у ширем смислу – сведоци смо својеврсног златног доба серија. Четири рада у овом темату захватају различите жанрове (историјски, криминалистички, научнофантастични) и баве се серијама које су у различитом степену повезане са својим књижевним предлошцима или нешто удаљенијим књижевним надахнућима. Сваки текст приступа теми са нешто другачијег становишта, од културолошке анализе Немањића преко генолошког приступа серијама Вавилон Берлин и Сенке над Балканом, политиколошке интерпретације поступка адаптирања серијала Дигитални угљеник, па до испитивања трансмедијалних аспеката у Павловићевој адаптацији Песме Оскара Давича. Упркос разнородним темама и приступима, ови радови нуде јасну слику данашње културне улоге и значаја телевизијских серија, при чему у први план ступа њихов потенцијал за нова тумачења историјске и књижевне грађе. Новонастала дела истовремено покушавају да задовоље укус савремене публике и актуелне филмске и наративне конвенције, али, како показују радови у темату који је пред вама, такође обликују и усмеравају модерну рецепцију одабраних уметничких (или документарних) предложака. Стога је нужно бавити се њима и у ширем књижевнотеоријским контексту. Надамо се да ће овај темат послужити као користан оквир и за будућа истраживања у том смеру.
Овај рад је под Creative Commons Aуторство-Nекомерцијално-Без прераде 4.0 Интернационална лиценца.
Аутори који објављују у часопису сагласни су са следећим условима:
- Аутори задржавају своја ауторска права и додељују часопису ексклузивно право првог објављивања научног рада који је истовремено лиценциран под Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International (CC BY-NC-ND 4.0), што омогућава другима да деле ту интелектуалну својину искључиво у научноистраживачке сврхе уз одговарајуће цитирање на аутора и часопис.
- Аутори имају права да деле своје радове у одговарајућим институционалним репозиторијумима, као и да их накнадно објављују прерађене и уз дораду, али уз обавезну потврду Књижевне историје и напомену о првом објављивању у овом часопису.
- Ауторима је дозвољено, чак се и подстичу да деле радове вирално (нпр. на друштвеним мрежама попут ResearchGate или Academia), што може довести до продуктивне размене научних информација, као и до веће видљивости и цититираности аутора и часописа. (Погледајте The Effect of Open Access).