Библиометријска анализа домаћих научних часописа из језика и књижевности у цитатним базама података WоS и Scopus
Сажетак
Библиометријска истраживања заснивају се на квантитативној анализи научног рада, што подразумева мерење свих статистички значајних информација. Анализа цитираности је данас најчешће коришћено средство за вредновање научноистраживачког рада, мерење утицаја научника, али и часописа и комплетних институција. У раду ће бити истражени и компаративном методом анализирани подаци о цитираности пет домаћих научних часописа из области књижевност и језик у WoS и Scopus цитатним базама података. Поред увида у укупан број цитираних радова из одабраних часописа према годинама (2012–2021), циљ је био да се стекне увид у то одакле су аутори који цитирају ове радове и на ком језику пишу. На основу добијених података стећи ће се слика тренутног стања и извући закључци о повећању цитираности научних часописа у нашој земљи.
Референце
"Pravilnik o kategorizaciji i rangiranju naučnih časopisa". Sl. glasnik RS 159/2020.
"Pravilnik o postupku i načinu vrednovanja i kvantitativnom iskazivanju naučnoistraživačkih rezultata istraživača". Sl. glasnik RS 24/2016 i 21/2017.
DoiFil - Repozitorijum digitalnih identifikatora objekata (DOI) Filološki fakultet, Univerzitet u Beogradu Link
doiSerbia Link
Đoković, Gordana. "Naučni časopisi Filološkog fakulteta: vidljivost, citiranost, vrednovanje". Anali Filološkog fakulteta 32.2(2020): 449-462.CrossRef
Ejdus, Filip. Mapiranje i analiza sistema istraživanja u društvenim naukama u Srbiji. Link 30.03.2022.
Emerging Sources Citation Index - ESCI
Filipi Matutinović, Stela. Naučne informacije u Srbiji: protok, dostupnost, vrednovanje. Beograd: Srpsko biološko društvo: Biološki fakultet: Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković" : Narodna biblioteka Srbije, 2014.
Grujić, Dragana. "Književni časopisi u bazama podataka." Književna istorija, 51.168(2019):245-257. CrossRef
Keramatfar, Abdalsamad&Hossein Amirkhani (2018). "Bibliometrics of sentiment analysis literature". Journal of Information Science 1.13 (2018): 1. CrossRef
Književna istorija Link
Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja: Kategorizacija časopisa Link
Pehar, Franjo. "Od statističke bibliografije do bibliometrije." Povijest razvoja kvantitativnog pristupa istraživanju pisane riječi". Libellarium 3.1 (2010): 1-28. CrossRef
Pritchard, Alan. "Statistical Bibliography or Bibliometrics?" Journal of Documentation 25.4 (1969): 349. CrossRef
Rayward W. Boyd. "The case of Paul Otlet, pioneer of information science, internationalist, visionary: reflections on biography". Journal of Librarianship and Information Science23.3(1991): 135-145. CrossRef
SCOPUS Link
Vraneš, Aleksandra. Bibliografija. Beograd: Filološki fakultet, 2013.
Web of Science - WOS
Zbornik Matice srpske za književnost i jezik Link

Овај рад је под Creative Commons Aуторство-Nекомерцијално-Без прераде 4.0 Интернационална лиценца.
Аутори који објављују у часопису сагласни су са следећим условима:
- Аутори задржавају своја ауторска права и додељују часопису ексклузивно право првог објављивања научног рада који је истовремено лиценциран под Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International (CC BY-NC-ND 4.0), што омогућава другима да деле ту интелектуалну својину искључиво у научноистраживачке сврхе уз одговарајуће цитирање на аутора и часопис.
- Аутори имају права да деле своје радове у одговарајућим институционалним репозиторијумима, као и да их накнадно објављују прерађене и уз дораду, али уз обавезну потврду Књижевне историје и напомену о првом објављивању у овом часопису.
- Ауторима је дозвољено, чак се и подстичу да деле радове вирално (нпр. на друштвеним мрежама попут ResearchGate или Academia), што може довести до продуктивне размене научних информација, као и до веће видљивости и цититираности аутора и часописа. (Погледајте The Effect of Open Access).